Tunnusten luominen (MyNebula-hallintapaneeli)

Seuraavassa ohjeessa kuvataan, miten luot Jemma-tunnukset MyNebula-hallintapaneelissa. Nämä tunnukset tulee syöttää Jemma-sovellukseen käyttöönottovaiheessa.

  1. Kirjaudu MyNebula-hallintanapeeliin osoitteessa https://cp.mynebula.fi 
  2. Valitse oikeassa ylänurkassa olevasta Tilaus-pudotusvalikosta oikea palvelu (Jemma)

 

  1. Klikkaa ylävalikosta Jemma

 

  1. Klikkaa Lisää uusi -painiketta

 

  1. Valitse pudotusvalikosta haluatko luoda Jemma-tunnuksen työasemalle vai palvelimelle ja klikkaa Seuraava. Pudotusvalikossa on valittavana vain toinen näistä mikäli ostit esim. pelkästään Jemma työasemalle.

 

  1. Syötä Quota-kenttään varmistustilamäärä, jonka haluat antaa ko. Jemma-tunnuksen käyttöön. Suurin sallittu määrä näkyy Quota-kentän alapuolella. Anna tunnukselle myös salasana. Syötä se Password-kenttään. Klikkaa lopuksi Seuraava

 

  1. Klikkaa vielä Valmis

 

  1. Järjestelmä luo uuden käyttäjätunnuksen. Tunnuksen perässä on ensin teksti Provisioidaan, joka muuttaa tekstiksi Valmis, kun käyttäjätunnus on käytettävissä. Klikkaa ruudun oikeassa ylänurkassa olevaa Päivitä-painiketta virkistääksesi luomisen tilan.

 

  1. Kun järjestelmä on luonut käyttäjätunnuksen, näet sen nimen ruudun vasemmassa reunassa. Tunnus on aina muotoa Jemma-nn, jossa nn on jokin numero. Tämä käyttäjätunnus sinun tulee syöttää Jemma-varmistussovellukselle kun otat sitä käyttöön ensimmäistä kertaa. Salasanan valitsit itse käyttäjätunnusta luotaessa.

Jemma-asiakasohjelman voit ladata täältä. Samasta linkistä löydät Jemman käyttöohjeet.